Zariaďujete nový priestor alebo sa vám už zunoval ten existujúci? Hľadáte niečo šmrncovné, čo by celej miestnosti dodalo neokukaný, moderný a výnimočný dizajn? Zabudnite na ďalšie výstredné police, tuctové obrazy z obchodu s nábytkom či žiariče umelého svetla, ktoré len podčiarknu chladnosť betónu, ktorý vás obklopuje.

Dajte zelenú zelenej

Obrazy alebo dokonca celé steny z machu vdýchnu každému interiéru veľmi modernú, luxusnú a zároveň upokojujúcu atmosféru. Vďaka nej sa u vás určite bude cítiť dobre naozaj každý. Navyše, toto ekologické zútulnenie priestoru si nevyžaduje žiadnu údržbu a vydrží dlhé roky.

 

Fantázii sa pri aplikácii machových stien a obrazov medze nekladú. Preto je bežné, že sú machom pokryté celé steny, stropy, alebo naopak úzke pásy, ktoré vytvárajú zaujímavé lemovanie. Viacero spoločností sa do úchvatného biofilného dizajnu zamilovalo natoľko, že na ich recepciách môžete vidieť logo spoločnosti vytvorené práve z machu.

Čo vlastne steny a obrazy z machu sú?

Na tvorbu vertikálnych machových dekorácií a väčších inštalácií používame takzvaný stabilizovaný mach. “Stabilizovaný“ znamená, že po zbere je ošetrený ekologickými látkami, ktoré zastavujú rast, zabraňujú tvorbe plesní a odstránia hmyz. Stabilizácia machu tiež znamená, že machové obrazy či steny si nevyžadujú absolútne žiadnu údržbu. Zároveň zaručuje, že hoci ide o prírodnú aplikáciu, vydrží vám naozaj dlho.

 

Okrem viacerých druhov machu sa do obrazov zvyknú pridávať aj lišajníky či stabilizované rastliny, ktoré vhodne dotvárajú vzájomnú súhru tvarov a odtieňov prírodnej zelenej.

A čo vášmu interiéru dodajú machové steny alebo obrazy? Okrem estetickej funkcie sú tu ďalšie zaujímavé aspekty: mach dobre izoluje zvuk, čistí vzduch a je tiež hypoalergénny, teda bezpečný pre deti i zvieratá.

Rôzne druhy machu

Guľatý mach s jedinečnou textúrou dodáva stene pôsobivý 3D efekt.

Plochý mach sa výborne kombinuje s ostatnými druhmi machu a rastlinami, preto sa používa ako základ pre všetky steny a obrazy.

Provence mach zo škandinávskych a francúzskych lesov s 3D efektom podobným guľatému machu, avšak s riasovitou štruktúrou.

Lišajník je typický pre lesy severských krajín a na obrazoch vhodne dopĺňa husté sýtozelené machové vankúšiky.

Na starostlivosť o machové steny a obrazy manuál nepotrebujete

Dôležité je najmä umiestnenie machovej inštalácie v interiéri – vyhnite sa miestam s priamym dopadom slnečných lúčov alebo vody (napríklad blízko sprchy). Mach potrebuje stabilnú teplotu, preto ho určite neumiestňujte blízko vykurovacích telies či klimatizačných jednotiek. Vlhkosť vzduchu v miestnosti by mala byť minimálne 45 a maximálne 65 percent.

 

Steny a obrazy z machu sú bezúdržbové a hoci vás to zrejme podvedome bude lákať, nepolievajte ich ani nezavlažujte. Úplne postačí, ak ho z času načas prejdete prachovkou.